„Suvel käime nüüd suures majas ainult magamas,“ ütleb Lahemaa põlistalu pererahvas, kes rajas endise abihoone asukohta tänapäevase väliköögi.  Suvel saab sellest kodu ja seltsielu süda, ent väliselt harmoneerub viilkatusega modernne hoone talu ja loodusega.

Suurte klaaspindadega puhkeruum meenutab elutuba, kuigi siin asub ka avatud köök. Kõik on siin valgusküllane – see oli ka peamine põhjus, miks perekond Vilippus õuele suvekööki soovis. Ilusal suvepäeval on  ju kahju istuda  elumaja hämaras köögis. Väliköök seevastu võimaldab elada nii, nagu seda Eesti  taludes aastasadu on tehtud.

valikook

Suveks voolab elu õue- ja abihoonetesse laiali ning talveks kogunevad kõik jälle majja, ühe katuse alla kokku.  Kaasaegne suveköök sai traditsioonilise viilkatuse ja tonaalsuse, meenutades väljast  vana palkmaja. Sisemus on seevastu soe, hele  ja puidune.

valikook1

Aknaid on palju ja köögis askeldajale avanevad avarad vaated igasse suunda. Aknaalusel pikal pingil istudes oledki nagu õues.  Väliköögist on saanud pere ja sõprade lemmikpaik,  kus isegi  uut aastat on  vastu võetud –  kesk lumehangi, aga soojas ja varjus.

Allikas: Ideesahver.ee