Liimpuit

Liimpuidu kandevõime ning vastupidavus on suurem kui tavalisel materjalil ning seda võib vabalt kombineerida nii raudbetooni, kiviseinte kui ka terasega.

Kuna liimpuidust materjalil on kokkukleebitav lamell lõigatud südamikust lahti, siis on võimalik pragude teke viidud praktiliselt olematuks ehk et toote mehaanilised omadused ületavad tunduvalt naturaalpuidu omadusi.

Kuidas liimpuitu valmistatakse?

Liimpuit valmistatakse vähemalt neljast lamellist pakettristlõikena liimitud elementidest. Puitlamellid liimitakse paralleelselt kiudude suunaga.

Liimpuidu valmistamine toimub täielikult tööstuslikul viisil, kus tagatakse täpne valmistamise tehnoloogia alates puitmaterjali ettevalmistamisest kuni laudade liimimise ja kihtide kokkusurumiseni. Liimimisel kasutatakse ilmastikukindlaid liime, mis võimaldavad liimpuidu kasutamist ka välistingimustes.

Liimpuitu kasutatakse kas plaatmaterjalina (sageli nimetatakse sellist materjali liimpuitkilbiks) või taladena, mida toodetakse nii kuusest kui männist. Mändi kasutatakse enamasti siis, kui soovitakse lamellid enne liimimist immutada. Suuremate avade katmiseks kasutatakse sõrestikke või muid keerukamaid konstruktsioone, sest lihttala tugevust tagav ristlõige läheks ülemäära suureks ning samuti oleks raske selliseid suuri konstruktsioone transportida.

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal