Termopuit

Termopuit on puit, mille vastupidavust on temperatuuri mõjul märgatavalt parendatud.

Kuidas termotöötlust tehakse?

Termotöötlust võib mõneti võrrelda leiva küpsetamisega. Protsess toimub vastavas ahjus ehk termokambris, kus olevate sensorite abil jälgivad arvuti teel töö käiku kogenud termospetsialistid.

Termotöötluse põhimõte on kõigil termotöötlejatel sama: ligi 48 tunni vältel tõstetakse temperatuuri kuni 215 kraadini, vähendades samas puidu niiskustaset, ilma seda täielikult välja kuivatamata, kuivõrd see vähendab puidus tekkivaid pingeid ning kuivamisdefekte. Kuumutamisele järgneb puidu jahutus. Protsessis ei kasutata ühtegi kemikaali, ainult temperatuuri ja veeauru.

Termotöötluse eelised

Termotöötluse käigus väheneb puidu tihedus ja muutub selle struktuur, mille tõttu vähenevad puidu niiskusimavus ja niiskuseraldus. Selle tulemusena on puit kiiresti muutuvates ilmaoludes stabiilsem. Lisaks parandab töötlus puidu omadusi: suureneb puidu vastupidavus  seenkahjustustele. Termopuit on suures osas vaiguvaba ja märksa tulekindlam kui tavapuit. Lisaks paraneb puidu soojus- ja heliisolatsioon.

Lisaks praktilisele väärtusele annab termotöötlus ka suurepärase visuaalse efekti: kuumutamise käigus omandab puit ilusa pruunika värvuse. Värvi intensiivsus sõltub protsessi kestvusest ja temperatuurist, see annab lisavõimaluse valida heledamat või tumedamat tooni materjale.

Millised on peamised puiduliigid, mida termotöödeldakse?

Peamised puuliigid on saar ja mänd, kuid töödeltakse ka haaba, leppa, Radiata mändi ja kuuske.Päikesekiirgus mõjutab termopuidu värvust: sarnaselt töötlemata puidule omandab see ilma regulaarse hoolduseta hõbehalli tooni.

Kasutusalad

Termopuit on keskkonnasõbralik ja silmale kaunis puitmaterjal, mis sobib nii interjööri kui ka eksterjööri, nii kodudesse kui ka tänu oma vastupidavusele avalikesse ruumidesse. Seega termotöödeldud puidu kasutusala on lai: fassaadid, terrassid, rõdud, ehitised aias, uksed-aknad, saunad ja basseiniruumid, põrandalauad, parkett, mööbel.


Lisainfo:
Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal