Termopuit
Termopuit on puit, mille vastupidavust on temperatuuri mõjul märgatavalt parendatud.
Kuidas termotöötlust tehakse?
Termotöötlemine on puidu kemikaalivaba väärindamise protsess, mida kasutatakse materjali omaduste, sh mõõtmete stabiilsuse ja bioloogilise vastupidavuse parendamiseks. Termotöötlemise käigus kuumutatatakse puitu kõrgel temperatuuril (>180 °C juures), mis muudab puidu keemilist struktuuri.
Levinud on kaks peamist termotöötlusprotsessi: avatud ja suletud süsteem. Avatud süsteem kasutab termokambrist väljaspool asuvast boilerisüsteemist tulevat auru, mis kuumutamise ajal puitu kaitseb ja mõjutab selles toimuvaid keemilisi protsesse. Suletud süsteemis toimub töötlemine kõrge rõhuga (sageli >100 psi) hapnikuvabas suletud keskkonnas. Avatud süsteem võimaldab kontrollida puidu pinna- ja sisetemperatuuri, niiskustaset ja termokambri suhtelist niiskust. Tulemuseks on parema kvaliteedi ja struktuurimuutustega termopuit. Selline töötlusprotsess on universaalsem, töökindlam ja sobivam ka keerukate protsesside jaoks ning on ühtlasi levinuim Euroopas kasutusel olev tööstuslik termotöötlemise meetod.
Termopuidu tootmine avatud süsteemis toimub kolmes etapis:
1. etapp: kuivatamine. Puitu kuumutatakse spetsiaalses ahjus, kus temperatuur viiakse kuumuse ja auru abil esmalt kiiresti 100 °C-ni. Seejärel tõstetakse temperatuuri vähehaaval kuni 130 °C-ni, samal ajal toimub puidu kõrgtemperatuuril kuivatamine, mille käigus väheneb puidu niiskussisaldus peaaegu nullini.
2. etapp: termotöötlus. Pärast kõrgtemperatuuril kuivatamist tõstetakse temperatuur ahjus kuni vahemikuni 185–215 °C vastavalt puidu kasutusotstarbele. Saavutatud sihttemperatuuri hoitakse konstantsena 2–3 tunni jooksul.
3. etapp on jahutamise ja konditsioneerimise faas. Veepihustussüsteemide abil alandatakse temperatuuri kuni 80–90 °C-ni, seejärel suurendatakse puidu
niiskussisaldust selle edasiseks töötlemiseks ja kasutamiseks vajaliku tasemeni (ligi 4–7%).
Kuivatamise ja kuumtöötlemise faasides kasutatakse veeauru, et kaitsta materjali süttimise eest. Kuumutamine vähendab puidu hüdrofiilsust ning parandab selle keemilisi omadusi. Tulemuseks on puit, mis on suurema mädanemiskindluse, vastupidavuse, stabiilsemate mõõtmete ning väiksema niiskusimavusega.
Vastavalt puidu kasutusotstarbele on võimalik rakendada erinevaid termotöötlusastmeid:
- intense ehk intensiivne termotöötlus: temperatuur on vähemalt 215 kraadi, mis muudab puittooted ideaalseks välistingimustes kasutamiseks
- medium ehk keskmine termotöötlus: kõrgeim temperatuur on 190 kraadi, mis sobib sisetingimustesse mõeldud puittoodetele
Termotöötluse eelised
Vastupidavus
Termotöötlemine säilitab puidu looduslikult kauni ja rikkaliku välimuse ning suurendab selle vastupidavust, stabiilsust, niiskus- ja mädanikukindlust ning vastupanuvõimet kahjuritele. Vaigu ja suhkrute väljakuumutamine kõrgel temperatuuril eemaldab puidust toitained ja muudab selle elusorganismidele, nagu kahjurid ja seened, väheväärtuslikuks energiaallikaks, lisaks paraneb puidu tulekindlus ning soojus- ja heliisolatsioon. Termotöötlemine vähendab ka puidu niiskusimavust, mistõttu ei vaja see täiendavat keemilist kaitset mädaniku eest.
Uuringu tõendavad, et termotöödeldud puit säilitab oma omadused nii looduslikes kui ka kunstlikult loodud ilmastikutingimustes, mis teeb sellest suurepärase välisfassaadimaterjali. Termotöötlemise käigus paranenud keemilised ja struktuursed omadused suurendavad puidu kasutusiga, ilma et seda peaks toksiliste kemikaalidega immutama.
Stabiilsed mõõtmed
Termopuit on töötlemata puiduga võrreldes mõõtmetelt oluliselt stabiilsem, kuna paisub ja kahaneb eelnevaga võrreldes ligi kaks korda vähem. Selle põhjuseks on tasakaaluniiskuse oluline vähenemine ja puidu molekulaarse struktuuri tugevnemine termotöötlemise tulemusel. Need tegurid vähendavad termopuidu niiskusimavust ja vastuvõtlikkust temperatuuri ja niiskuse kõikumisest põhjustatud muudatustele, nagu paisumine, kahanemine ja kõverdumine. Tänu neile omadustele on termopuit vaba ka mitmetest piirangutest, mis kitsendavad traditsiooniliselt töödeldud puidu kasutamist. Kuna termopuit säilitab kauem oma kuju ja mõõtmed, on toodetel pikem kasutusiga ja suurem töökindlus. Samas on termopuit erakordselt vastupidav kuumusele ja niiskusele, mis annab sellele ülejäänud puittoodetega võrreldes tugeva eelise paljudes erinevates kliimaoludes ning sademeterohketes ja/või niisketes piirkondades.
Keskkonnasõbralikkus ja jätkusuutlikkus
Jätkusuutliku ehituse seisukohalt on termopuit parim puittoode järgmistel põhjustel:
- termotöötlemine parandab puidu omadusi, suurendades materjali rakendusvõimalusi ja pikendades selle kasutusiga;
- termopuit on kerge, mistõttu väheneb ehituse energiamahukus;
- kui materjal on pärit kestlikult majandatud metsadest, on termopuidu mõju loodusvaradele minimaalne;
- erinevalt keemilisest töötlemisest ei kasutata termotöötlusprotsessis inimestele ega keskkonnale ohtlikke toksilisi aineid.
Lihtne hooldada
Termotöödeldud puit on tänu oma täiustatud omadustele, eelkõige niiskus- ja mädanikukindlusele, võrdlemisi vähenõudlik ja madalate hoolduskuludega.
Kerge materjal
Kuna termotöötlemine eemaldab puidust niiskuse, mitte ei immuta puitu kemikaalidega, on lõpptulemuseks kaalult kergem materjal. Termopuidu kasutamine tähendab kergemaid ja vähem energiamahukaid töövõtteid, samuti on materjali hõlpsam transportida ja töödelda. See säästab aega ja vähendab transpordi-, paigaldus- ja tööjõukulusid.
Kasutusalad
Termopuidust projektide kavandamisel tuleks kindlasti arvesse võtta selle ainulaadset esteetilist välimust. Termotöötlus muudab puidu värvi tumedamaks ning tulemuseks on sügavamad ja rikkalikumad värvitoonid. Termopuidu iseloomulikku tooni saab säilitada UV-kindla puidukaitsevahendiga. Ent tasub meeles pidada, et aja jooksul puit siiski vananeb ja muudab värvi.
Termotöödeldud okaspuidust tooted on saadaval ka pinnaviimistlusega. Kvaliteetsed puittooted on kaetud loodussõbralike veepõhiste värvidega, mis on suurepärase ilmastikukindlusega. Värvitud termomännil ja -kuusel on 1. klassi vastupidavus, stabiilsemad mõõtmed, mis aitavad ära hoida puidu kaardumisest tulenevad probleemid, ning vaiguvaba pind.
Seetõttu on termopuidul hulgaliselt rakendusvõimalusi, sobides suurepäraselt välisvoodriks, aeda ja terrassidele. Erinevalt keemiliselt töödeldud puidust, mis mittenõuetekohase käitlemise korral võib eraldada tervistkahjustavaid toksiine, ei sisalda termotöödeldud puit kantserogeene, toksiine ega muid lenduvaid orgaanilisi ühendeid. See teeb termopuidust nõutud materjali ka siseruumidesse, kus teda pilkupüüdva välimuse tõttu kõrgelt hinnatakse.
Materjal: Thermory