Viimistletud voodrilauad
Puumarketist on võimalik tellida sise- ja välisvoodrilaudu, hööveldatud laudu, puidust siseliiste ja paljusi teisi materjale juba tööstuslikult värvitud kujul. Liistude hulka kuuluvad klaasiliistud, põrandaliistud, katteliistud, sise- ja välisnurgaliistud ning uksepiirdeliistud.
Värvitud puitmaterjalide tellimise tingimused:
• liistudel tarneaeg 2-3 nädalat alates tellimuse kinnitusest, voodrilaua puhul küsi infot;
• värvitoonid enamlevinud RAL või NCS kaardi järgi;
• välisvoodri tellimisel värvide võimalused veelgi laiemad.
Kuna iga projekt on individuaalne, pöörduge värvitud puitmaterjali tellimiseks lähima osakonna müügispetsialisti või kliendihalduri poole, aitame teid hea meelega!
Viimistletud välisvoodrilauad
Kruntimine
Kui ei ole soovi lauda enne seina panekut värvida, siis krunditud peaks see vähemalt olema. Kruntimine on värvitud välisvoodrilaua pika eluea tagamiseks väga oluline, sest kruntimine annab lauale esmase kaitse ilmastikuolude eest ning tekitab pinnavärvi edukaks nakkumiseks sobiva pinnakihi. Laudade kruntimine toimub koheselt peale saagimist või hööveldamist, kuna siis on puidu poorid veel avatud ja värv imbub paremini pooridesse tagades parema nakkumise ja kaitse. Kruntvärv on vesipõhjaline alküüdvärv, mis sisaldab puidukaitsevahendeid, ja kuivab õhuhapniku toimel. Sõltuvalt sellest, kas kruntvärv sisaldab hallituse- ja sinekaitseaineid, tuleks laud veel enne kruntimist ka immutada, et kaitsta seda hallituse ja sine eest, mis meie kliimas ohustavad voodrilauda ka peale paigaldamist.
Ainult kruntvärv ei kaitse puidu pinda pikaajaliselt, kuna on kahjustatav UV-kiirguse poolt. Sellepärast on vaja lauad lisaks katta veel akrüülviimistlusvahendiga, mille kiht püsib piisavalt pehme ja venivana aastaid, kaitstes UV-kiirguse eest ja hoides ära pragude tekkimise.
Puidukoda kasutab kruntimisel Soome tootja Teknos veebaasil alküüd kruntvärvi Teknol 1881, mis sisaldab ka hallituse- ja sinekaitseaineid. Kruntvärvi sideainena kasutatavad alküüdõlid on peenema struktuuriga kui akrüülkruntides kasutatav akrülaat, tungides sügavamale puidu sisse ja andes sellega parema kaitse ning nakkuvuse pinnavärvile, võrreldes tavapäraste akrüül kruntvärvidega. Teknol 1881 kruntvärvi peale võib hiljem kanda nii nii vesialuselisi värve kui ka õlivärve.
Kruntimisel kasutatakse tööstuslikku värvimisautomaati Ceetec IP250, millega kaetakse voodrilaua kruntvärviga kõigist neljast küljest, et see oleks maksimaalselt kaitstud välisõhu niiskuse ja muude ilmastikuolude eest. Värvimasinas kasutatavad suurel kiirusel pöörlevad värviharjased kannavad laua pinnale ühtlase värvikihi ning katavad edukalt kõik sooned ja praod ning hõõruvad värvi sügavale sisse isegi peensaetud pinnaga lauale, mida on käsitsi pintseldades raske sama kvaliteetselt saavutada.
Värvimine katva pinnavärviga
Katva värvimise puhul on tegemist kõike traditsioonilisema puidukaitsemeetodiga, mis suurendab puidu vastupidavust ning aitab sulanduda keskkonda. Hooldusintervall on pikem kui lasuursel värvil. Kattev värv katab tihedalt puidu pinna, vähendades seeläbi välise keskkonna mõjusid ja võimalusi lõhede tekkeks.
Vältimaks hiljem laua kuivamisel tekkida võivaid triipe laudade liitekohtadel, on soovitav vähemalt üks kiht pinnavärvi peale kanda enne laua paigaldamist. On tõestatud, et võrreldes käsitsi värvimisega on tööstuslikult värvitud puitmaterjal vastupidavam ning maksab vähem. Värvikihi maksimaalse eluea tagamiseks on ühtlane ja õige paksusega värvikiht oluline, seda on käsitsi pintseldades raske saavutada. Liiga paksult värvi peale kandes saavutatakse hoopis kehvem lõpptulemus, sest värv ei kuiva siis ühtlasel, ei nakku korralikult laua külge, pinnakiht mõraneb ja hakkab hiljem kooruma. Parim ja vastupidavaim tulemus saavutatakse, kandes värv pinnale mitmes kihis ja õigete kihipiaksustega. Suurt rolli mängib ka valitud värvitoon – mida pastelsem (eredad toonid pleekuvad kiiresti) ja heledam (tume värvitoon neelab rohkem päikesekiirgust ja seetõttu on ka värvis ning voodrilauas temperatuurist tingitud mahukõikumised ektreemsemad) on värvitoon, seda pikem eluiga.
Tööstuslikult värvitud voodrilaua tootmine toimub siseruumides, kus on loodud selleks vajalik tolmuvaba, ühtlase temperatuuriga ja õhuniiskusega keskkond. Viimistlusvahendid kantakse pinnale tootja poolt ette antud juhiste järgi ja ettenähtud kihipaksustega ning selleks kasutatakse värvitootjate poolt heaks kiidetud pinnaviimistluse süsteeme. Sellega tagatakse kvaliteetne ja vastupidav lõpptulemus.
Pinnavärv on värvitud välisvoodrilaua viimane viimistluskiht, mille ülesandeks on lisaks ilusale väljanägemisele anda lauale ka otsene kaitse väliste mõjude (päikesekiirgus, vihma) eest, jäädes samas elastseks, et vastu pidada õhuniiskuse muutustega kaasnevatele puidu paisumistele ja kahanemistele. Tänapäeval on selleks kindlasti parim lahendus akrüülvärv, mis on hiljem näiteks võrreldes õlivärvidega oluliselt lihtsamini hooldatav ja ülevärvitav, sest värvipind ei mõrane ja ei kooru, vaid lihtsalt kulub ajapikku ning matistub. Hooldusvärvimisel on värvipind vaja ainult lahtistest osakestest puhastada, pesta ja uuesti üle värvida. Kattev pinnavärv on ühtlasi ka võimalikest pinnavärvidest kõige vastupidavam, võrreldes lasuurvärviga kindlasti just päikesekiirgusele.
Puidukoda kasutab värvimisel Soome tootja Teknos veebaasil poolmatti akrüül pinnavärvi Nordica EKO, mida on võimalik toonida enamlevinud katvate värvitoonidega. Pinnavärv kantakse peale kõrgsurve pihustitega värviliinil, millega saavutame ühtlase ning sileda pinnakihi ning vajaliku kihipaksuse, et laual olev värvikiht oleks optimaalne ja vastupidav. Siledale lauale kantakse ca 0,12mm ja peensaetud või vanutatud lauale ca 0,13-0,15mm märgkihti ühe värvikihi kohta. Teknose värvisüsteem näeb ette lisaks kruntvärvile 2 kihti pinnavärvi.
Värvitud materjali tuleb transportimisel ja ladustamisel hoida kuivana, kaitstes seda vee ja UV-kiirguse eest. Ladustada ei tohi maapinnale ning tagatud peab olema piisav õhutus.
Värvimine lasuurvärviga
Lasuur säilitab puitpinna loomuliku välimuse, andes samas võimaluse integreerida puit sobivasse tooni ümbrusega. Tulemus on naturaalne ja toob esile puidu kordumatu eripära. Lasuurse värvi hooldus on mõnevõrra lihtsam kui katva värvi puhul.
Lasuurvärv on poolläbipaistev puiduvärv, mis saadakse, kui värvitule alusvärvile segatakse sisse värvipigment. Värvipigment annab ühtlasi värvile ka tema UV-kaitse, ilma pigmendita puuduks see sootuks. Kuna tegu on aga poolläbipaistva värviga, mille alusvärvis puudub pigment ja on seega ka vähem kuivainet, siis on selle UV-kindlus ja vastupidavus üldiselt kehvem kui katval pinnavärvil. Kui soovitakse võimalikult vastupidavat ja hooldusvaba välisvoodrilauda, siis soovitatakse kasutada heledat pastelset tooni katvat pinnavärvi peensaetud laual. Selline kombinatsioon võib olenevalt maja asukohast ja arhitektuurist kesta ka 15-20 aastat ilma lisahoolduseta. Lasuurvärvide puhul peab aga arvestama hooldusvärvimisega iga 3-7 aasta järel (sõltuvalt valitud voodrilaua tüübist, värvitoonist, hoone asukohast ja arhitektuurist).
Puidukoda kasutab värvimisel Soome tootja Teknos veebaasil poolmatti lasuurvärvi Nordica EKO või matti puidukaitsevahendit Aqua Primer, mida on võimalik toonida erinevate lasuurvärvide toonidega. Teknose värvisüsteem näeb ette 2 kihti pinnavärvi.
Kuumõlitamine
Olenemata sellest, mis liiki puiduga on tegemist, muutuvad kõik kaitsmata puiduliigid päikese käes varem või hiljem halliks, samuti võivad tekkida mikropraod ja kahjustused. Puidu kuumõlitamine autoklaavmeetodil on parim valik, kui on vaja paigaldada terrassi- või fassaadilaudu rasketesse ilmastikutingimustesse. Norra kogemuste põhjal võib öelda, et fassaade ei ole vaja hooldada. Kuumõlitatud fassaad on väga vastupidav (Norras on olnud Royal töödeldud fassaadid kasutusel juba üle 15 a ning keegi ei ole pidanud fassaadi kordagi hooldama).
Kuumõlitamise parimateks omadusteks on vetthülgavus ja UV-kaitse. Tegemist on autoklaavmeetodiga, kus naturaalne linaõli kuumutatakse 65°C temperatuuri juures vaakumi abil puidupinna sisse (kuumõlitatud on puidu kõik küljed). Jahtudes aga kinnitub linaõli tugevasti puidu pooridesse ning tekib vetthülgav kaitsekiht. Sellise töötlemise tulemusel saab terrass või voodrilaud vetthülgava toime, seenmädaniku- ja UV kaitse ning kujukindluse. Samuti säilib puidu originaalne struktuur ja keskkonnasõbralikkus.
Puidule saab anda erinevad vetthülgavad värvitoonid nagu kuldpruun, pruun, tumepruun, hall ning tumehall. Samuti on oluline teada, et autoklaavmeetodiga kaitstud puitmaterjal töödeldakse kuuma õliga kõikidest külgedest ning värvused on kauakestvad. Vaakum- ja survemeetodi eeliseks on töötlemise põhjalikkus ja kiirus.
Termoõlitust saab teostada kõikidele puitmaterjalidele:
- voodrilauad;
- terrassilauad;
- aiamööbel;
- kuuse-, männi- ja lehtpuit;
- termopuit, lehis, troopiline puit jne.
Lisainfo:
Viimistletud sisevoodrilauad
Lakkimine
Lakitud laudise pind on ühtlane ja hästi hooldatav. See on kas läbipaistev või vastavalt valitud värvitoonile poolläbipaistev, seetõttu ei tõuse oksakohad ja muud puidule iseloomulikud mustrid nii teravalt esile ning sulanduvad palju ühtsasemalt puidu tekstuuriga, kui võrrelda katva pinnavärviga värvimisega.
Lakkimisel kasutatakse Soome tootja Teknos veebaasil poolmatti akrüüllakki Teknocoat Aqua, mis on standardis läbipaistev, kuid seda on võimalik toonida enamlevinud lasuurvärvide toonidega. Lakkimisprotsessi käigus lihvitakse laud enne lakkimist, seejärel lakitakse esimest korda, tehakse uus lihvimine (vahelihv) ning lakitakse teist korda kõrgsurve pihustiliinil. Sellise töötluse järel on tulemuseks ühtlane ning sile viimistlus, kus ei ole karedaid kohtasid.
Värvimine
Värvitud pind on ühtlane, ent kuna pinnavärv on kattev, siis tuleb arvestada, et oksakohad, vaigupesad ja muud naturaalsele okaspuu puidule iseloomulikud asjad paistavad peale värvimist oluliselt rohkem silma. Kui see ei ole vastuvõetav, siis pigem kasutada kas lakkimist või isegi vahatamist, mis oma mati pinnaviimistlusega on parim lahendus neile, kes ei soovi näha rõhutatud oksakohtasid.
Värvimisel kasutatakse Soome tootja Teknos veebaasil poolläikivat akrülaatpinnavärvi Aquacoat, mida on võimalik toonida enamlevinud katvate värvitoonidega. Värvimisprotsessi käigus lihvitakse laud enne kruntimist, seejärel kantakse kõrgsurve pihustiliinil pinnale kruntvärv Teknos Teknofiller, tehakse uus lihvimine (vahelihv) ning värvitakse pinnavärviga Teknos Aquacoat. Sellise töötluse järel on tulemuseks ühtlane ning sile viimistlus, kus ei ole karedaid kohtasid.
Vahatamine
Võrreldes teiste siseviimistluses kasutatavate pinnatöötlustega jätab vahatatud pind poolläbipaistva mati, naturaalse ja sooja ning samas ka väga lihtsasti puhastatava ja vastupidava siidja pinna. Oksakohad ja muud puidule iseloomulikud mustrid ei tõuse nii teravalt esile ning sulanduvad palju ühtlasemalt puidu tekstuuriga, võrreldes katva pinnavärviga värvimisel.
Vahatamisel kasutatakse Soome tootja Teknos veebaasil siseviimistlusvaha Teknowax, mis on standardis valge tooniga, kuid seda on võimalik toonida enamlevinud lasuurvärvide toonidega. Vahatamisprotsessi käigus lihvitakse laud enne vaha pealkandmist, vaha kantakse peale ühes kihis kõrgsurve pihustiliinil, peale kuivatit poleeritakse laud spetsiaalsete poleerharjastega, et anda tootele ühtlane sile ning siidjas lõpptulemus.
Hinna poolest on vahatamine kõige soodsam sisevoodrilaua pinnatöötlus, kuna vahatamisprotsess on muude sisevoodrilaua töötlusviisidega tunduvalt kiirem ja lihtsam.
Voodrilaud sobib nii uutesse hoonetesse kui ka vanade hoonete renoveerimiseks. Paigaldada võib nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt. Otsatapiga voodrilaua puhul on võimalik laudu paigaldada nagu parketti ehk pikkuse erinevusest tekkivad kaod on seeläbi võimalik viia miinimumini.
Kontrastvärvid
Üheks heaks vanutatud pinna rõhutamise võimaluseks on kontrastvärvide kasutamine. Kontrastvärvimine tähendab seda, et peale vanutamist kaetakse voodrilaud kahe erineva värvitooniga ja seejärel teostatakse järellihvimine, millega vanutatud puidu reljeefselt pinnalt pealmine värvikiht maha lihvitakse ning paljastub alumine värvikiht, mis on teist tooni. Tekkiv kahetooniline muster on puidu struktuuri sarnane ja rõhutab hästi pinda. Kontrastvärvimist saab tellida nii katvate pinnavärvidega (näiteks must+valge / valge+must), lasuurvärvidega või katvate pinnavärvide ja lasuurvärvide kombinatsioonina (näiteks valge kattev värv all ja oliiviroheline või kohvipruun lasuurvärv peal).
Voodrilaud sobib nii uutesse hoonetesse kui ka vanade hoonete renoveerimiseks. Paigaldada võib nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt. Otsatapiga voodrilaua puhul on võimalik laudu paigaldada nagu parketti ehk pikkuse erinevusest tekkivad kaod on seeläbi võimalik viia miinimumini.
Värvitud liistud
Lisaks teistele puitmaterjalidele pakume Puumarketis ka värvitud liiste! Liist viimistleb ruumi, rõhutab viimistlusmaterjalide ilu ja võimaldab ruumi mitmekülgselt kujundada.
Õigesti valitud liist kaunistab ruumi nagu raam pilti. Liistude esmane ülesanne on varjata ühenduskohti, aga samas need ka piirtlevad ääri ja ilmestavad tehtud tööd. Liistude hulka kuuluvad klaasiliistud, põrandaliistud, katteliistud, sise- ja välisnurgaliistud ning uksepiirdeliistud.